A Kronum egy sport, amit Bill Gibson talált fel 3 éve, 2008-ban, és ötvöződik benne jó pár modern labdajáték sajátossága: első ránézésre észrevehetőek benne a labdarúgás, a kézilabda, és a kosárlabda területéről átvett elemek, de megjelenik benne a vízilabda-mérkőzések játékrészeit nyitó ráúszás (csak itt ráfutás formájában), továbbá az amerikai futballból ismerős fizikai kontaktus. Ezidáig ezt a sportot csak az Amerikai Egyesült Államok területén űzik, azon belül a Pennsylvania állambeli Philadelphiában található a profi liga. A Kronum elsődleges filozófiája egy teljesen új játékélmény elterjesztése a sport világában, amit hűen tükröz a szlogen is: "Join the revolution", azaz "Csatlakozz a forradalomhoz". A Kronum Liga emellett egyfajta közösségi felületként is szolgál, ahol az egyre gyarapodó szurkolótábor tarthatja a kapcsolatot az atlétákkal, és - az interaktivitás biztosításaként - bele is szólhat a sport különféle dolgainak alakulásába. Ez a véleménynyilvánítás szavazások és fórumok formájában történik, például olyan témákról, mint hogy mely csapatok kerüljenek be a profi Liga tagjai közé. A játékosoknak rendkívül összetett képességekkel kell rendelkezniük, ha érvényesülni szeretnének ebben a sportban, hiszen a kézzel és lábbal való pontos labdakezelés, a fizikai felépítés, és a jó reflex alapkövetelmény. De ők nemrég még ugyanolyan átlagemberek voltak, mint mi, és a fórumon ugyanúgy szóba elegyedhetünk velük, mint egy másik "fannal". A cél az, hogy a világ sportolói és rajongói együtt, közösen éljék át és élvezzék a játék űzésének és fejlesztésének, fejlődésének az örömét.
A Kronum pálya kör alakú, és 70 yard átmérőjű (illetve az újabb, teremben levő verzió 50 yard). 3 koncentrikus körből áll, a legkülsőn 4 kapu helyezkedik el, egymástól egyenlő távolságra. Négyféle része van a pályának, amelyekhez különböző labdakezelési szabályok és pontértékek tartoznak: * Cross Zone - A középső, kereszt alakú rész, innen 4 pont a hálóba juttatott labda, kéz/láb engedett. * Flex Zone - Az eggyel kívülebb eső, négy db L alakú rész, 3 pont a gól innen, és itt sincs tiltás. * Wedge Zone - Az előzőn belüli rész, ahol tilos kézzel a labdához érni, és 2 pontot ér a gól. * Goal Zone - A kapuk előtti félkör alakú rész, innen 1 pont a gól, kéz és láb itt már engedett. A kapuk tetején 5 db 50 cm átmérőjű gyűrű helyezkedik el egymás mellett, ezeken keresztül is a hálóba lehet juttatni a labdát, és ekkor duplázódik a pontérték, azaz nem 1-2-3-4, hanem 2-4-6-8 pontot ér a gól, attól függően, hogy honnan szerezték: a legbelső Cross Zone-ból dobott "Ring Shot" tehát az elérhető legnagyobb pontértékű gól (8 pont), ezt hívják "Kronum"-nak, és nagyon ritka. (Ha ez bonyolultnak tűnik, valójában egyszerű, a bal alsó sarokban levő kis kép segít a megértésben, a következő utáni dián pedig nagyobb méretben is megtekinthető ugyanez az ábra, illetve a kapu is.) Ez a játék tehát tényleg több másik népszerű sport okosan összemixelt ötvözete: Labdarúgás, mert lehet gólt rúgni; kézilabda, mert van egy terület, amin belül nem szabad kézzel a labdához érni, de egyébként lehet gólt dobni is; kosárlabda, mert van gyűrű, amin keresztül is lehet pontot szerezni, továbbá számít, hogy honnan szerzed a gólt; de a kviddicshez is hasonlítják néha.
A játékot két csapat játssza, mindegyikből 10 fő lehet a pályán egyszerre, a teljes keret létszáma pedig olyan 20 fő körül mozog. A jégkoronghoz hasonlóan a cserék meccs közben történnek, nem áll meg a játék, de egyébként is gyors, folyamatos a játékosok és a labda mozgása is. A játékidő 3x20 perc, minden periódus egy "Prime Rush" nevű résszel kezdődik, amikor a két csapatból 1 vagy 2 játékos rástartol a bíró által felpattintott labdára. Aki megszerzi, annak a csapata lesz a támadó csapat, és ilyenkor mind a 4 kaput támadhatják. Támadóidő nincs, de érdemes gyorsan gólt szerezni, mert minden gól után megfordul a dolog: az eddig védekező csapat fogja támadni mind a 4 kaput, és a másik csapat játékosainak kell gyorsan beállni védeni. De hogy is vannak a posztok erre a 10 főre? * 4 db "Wedge back" - Ők a focikapusokhoz hasonló pozíciót töltenek be, és védekezéskor a kaput védik, támadáskor viszont ugyanolyan szerepük van, mint társaiknak. * 4 db "Ranger" - Ők a támadók, mindegyiküknek kiosztva egy-egy Flex Zone, amit elhagyhatnak, hogy besegítsenek a védekezésben, vagy a támadásban, de elsődleges feladatuk a gólszerzés a helyükről. * 2 db "Crosser" - Ez a két játékos főleg a labdabirtoklásra, és a játékszer megfelelő helyre való eljuttatására koncentrál, egyfajta irányító szerepkörnek lehetne nevezni ezt a pozíciót. Pár fontos dolog: a gól után a labdát a 2.kör területén belülre kell vinni; szabálytalanság (fault/Wedge Zone területén belül kezezés/vonalralépés) esetén büntető jön; a játék célja minél több pontot szerezni; az átlagos meccsenkénti szerzett pont egy csapatnál általában 60 és 150 pont között van.
A KRONUM.COM a játék hivatalos weboldala. Itt minden megtalálható, amit a játékról szeretne tudni az érdeklődő. A weblap a lassú gépek számára nem a legoptimálisabb, viszont a design hibátlan, és a működés is a legtöbb helyen jó. A kezdőlapon vigyázni kell, mert automatikusan elindul egy videó, de a legfontosabb klipek közül is választhatunk mi magunk. A League Office menüpontban van többek között a fórum, a statisztikák, és a ligabővítésről szóló szavazás. A Fan Base-zel rajongókat kereshetünk, a Team Lockers pedig a csapatokról árul el mindent (bemutatkozás, áttekintés, részletes játékosbemutatás, menedzsment, pompomlányok, üzenőfal, tényleg minden van). A Press Box menüpontban a videók és egyéb írások találhatóak (az egyes videóanyagok elhelyezése még kicsit kaotikus, szerintem egységesíteni kellene, mert az egész oldal tele van velük, de néhányat megéri megnézni), a REC League opciót választva megtekinthetjük a regisztrációs lapot, illetve a ligában eddig lejátszott mecssek felvételeit, a Store menüpont pedig értelemszerűen a Kronum webáruházába visz, ahol jelenleg még csak ingyenes dolgok kaphatóak. Regisztrálni érdemes az oldalra, és nem csak azért, mert a rendkívül fejlett avatarválasztóval személyre szabhatjuk a profilunkat, hanem rengeteg menüpont csak belépés után érhető el (például az alsó ikonsáv nagy része is ilyen), és belépve hozzáférünk a csapatmenedzsment részhez, ami a már említett rajongói együttműködési lehetséget és interaktivitást garantálja. A fórumban beszélgetést kezdeményezhetünk akár a játék "sztárjaival" is, viszont hátrány, hogy a fanok között (még) nem lehet ország szerint keresni.
A weblapon megtalálható a 2010-es bajnokság 2 All Star-csapatának mérkőzése. A Liga legjobbjaiból összeálló csapatok egy fordulatos mérkőzést játszottak, amely teljes egészében felkerült a weblapra. Sok fontos dolgot lehet tanulni egy ilyen felvételből, olyanokat is, amit esetleg egy összefoglalóból vagy egy trükkvideóból nem veszünk észre, és ráadásul jobban megismerhetjük a játék gyakorlati részét. Megfigyeltem például, hogy a pontok jelentős része dobással születik, és általában a három pontot érő Flex Zone területéről, ezzel szemben kevés a rúgott gól, a két külső zónából szerzett találat, és a gyűrűbe is szinte csak 1-2 játékos tudott betalálni. Gyakori volt, hogy a gólt dobó játékos rögtön be is állt a kapuba, de azért megvoltak a visszatérő Wedge Back-ek is. A Liga legjobb portásai őrizték a kapukat, így nem csoda, hogy gyakran láthattunk bravúros védéseket a mérkőzés során. Ha kiment a labda a játéktéren kívülre, a Flex és a Wedge Zone határoló vonala, illetve a külső kör találkozási pontjától jött a bedobás (szöglet) a megfelelő csapat javára. Észrevehető volt továbbá, hogy a leggyakoribb szabálytalanság a vonalralépés, ami kézben tartott labdával a Wedge Zone vonalára vonatkozóan nem megengedett. Még két megfigyelés: van időkérési lehetőség, és döntetlennél 10 perces hosszabbítás jön. Egyszóval megérte megnéznem a videót. (TEAM HONOR : TEAM PRIDE 149:137 - hosszabbítás után)
A Kronum Ligának jelenleg 8 csapat a tagja. Mindegyik csapat az Egyesült Államokból származik, és mindegyiknek megvan a saját csapatstílusa ("személyisége"), a saját 3-4 szín kombinációjából álló szerelése, logója, Facebook rajongói oldala, és még - ahogy az Amerikában egy labdajátéknál nem ritkaság - pompomlányaik is vannak. Ez a nyolc csapat a Jet Sets, a Limelights, a Morningstars, a Night Owls, a Nimble Jacks, a Throwbacks, az Urban Legends, és a Work Horses. Elsőre végigfutva a listát a Throwbacks nevén akadt meg a tekintetem, az ő nevük fogott meg legjobban. Végignézve a weblapon a csapatok oldalait, kialakult bennem, hogy melyik együttes a szimpatikus, és melyik bandának nem jön be a stílusa, de a gyűlölködés (még?) nem igazán jellemző a fanokra, sem a Kronum weblapján, sem a Facebookon. Mivel a Throwbacks csapata lett a kedvencem, ezért velük kezdeném a bemutatást. A ligában hullámzó teljesítményt (7 győzelem 14 meccsen) nyújtó csapat - becenevükön a T'backs - kinyilatkoztatásuk szerint jelen volt a világ teremtésétől kezdve a középkoron át egészen napjainkig, és ezért stílusként a retro-t választották: oldschool tengerészkék, hagyományos arany, és klasszikus fehér. Az együttes legnagyobb sikere csapatszinten, hogy eljutott a Captain’s Cup döntőjébe. Játékosaik pedig két táblázatot is vezetnek: a csapat talán legjobbja, Joe Ferrigno a legtöbb gólpasszt adta, a kevés kapott gólt pedig a liga hálóőrének megválasztott Steve Botta biztosítja.
Ezen az oldalon a névsorrendben első két csapat kerül bemutatásra: a Jet Sets és a Limelights. A Jet Sets stílusa a bemutatkozó szövegük szerint a végtelen elegancia, a luxus, a magángéppel történő utazások a legelőkelőbb VIP partikra, a tengerpartok, és a szigetek. A logójuk is ezt tükrözi: felkelő nap, pálmafák, kisrepülő, és persze a színvilág: égkék, naplemente-narancssárga, és trópusi zöld. Tiszta világoskék mezben pompázik tehát a bajnokság talán legnevesebb játékosa, Jeff Regensburg. A 18-as számot viselő Jeff a statisztikák szerint több listán is az élen végzett: a legtöbb pont, illetve legtöbb dobott pont, a legtöbb Flex Zone-ból szerzett pont, és a legtöbb kapuba találó pont terén sem talált legyőzőre. A csapat további említést érdemlő játékosai a szintén nagy mennyiségű gólt szerző Nick De Luca (legtöbb rúgott pont, legtöbb Goal Zone és Wedge Zone területéről szerzett pont), és az All Star-csapatba úgyszintén beválogatott Matt Parsons. A néhány kiválóság ellenére a Jet Sets csak 3 meccset nyert meg. A Limelights viszont még ezt is képes volt alulmúlni, ugyanis minden meccsüket elvesztették. A bemutatkozás alapján többre vágynak, hiszen a stílusukból csak úgy árad a luxus: partik, kamerák, pózolás, és reflektorfény lengi körül a csapatot. Színeik a híres-sötétzöld, a fényes sárga, és a celeb-lime. Játékosaik közül mégsem végzett senki a dobogón egyik összeállításban sem, de ami még ennél is megdöbbentőbb: a Nimble Jacks ellen mindössze 39 pontot voltak képesek szerezni. Még így is van egy-két jobb átlagúnak számító játékos náluk, például Kevin Clark és Trevor Lyman.
Következik két olyan csapat, amely egymásnak tökéletes ellentéte: a korán kelők és az éjjeli baglyok. A Morning Stars mottója: „Ki korán kel, aranyat lel!” Hát az aranytól elég távol állnak, mivel csak 3 meccset tudtak megnyerni a szezonban, de elszánt kijelentésekkel igyekeznek küzdeni sárga mezükben a lustaság ellen, és az első hely eléréséért. A kakast ábrázoló logójú csapat legkiemelkedőbb játékosa az a Phil Cavalcante, akit a játék legjobbjai között tartanak számon, és a Kronum weboldalán is igen aktív, főleg a fórumban. Első helyen ugyan nem végzett a statisztikákban, de csak Jeff Refensburg tudta leszorítani a második pozícióba 4 helyen, tehát mondhatni, hogy egyedül viszi a hátán a csapatot. A többieknek fel kell nőniük hozzá, és ehhez a legközelebb Ray Hunter áll, aki szintén játszott az All Stars meccsen. A reggeli napfelkeltéből most a koromsötét éjszakába váltunk, a Night Owls, azaz az „éjjeli baglyok” csapata ugyanis bemutatkozásuk alapján alkonyat és hajnal között érzi jól magát. Az éjfekete, estszürke, és holdfény-arany színekben pompázó Night Owls csapat a többieknél jobban felosztja a dicsőséget, ezért sok játékos szerepelt tőlük az All Star-meccsen és a statisztikák élbolyában is. Itt kergeti a labdát az a Kyle McGrath, aki hangját adja a videókhoz, és a másik nagy sztár, a félelmetes lövéseiről híres Jay Klein is. A kapukat Joe Tulskie védi sikerrel, de a baglyok közé tartozik az egyetlen 8 pontost elérő Chris von Tanhausen, vagy a legjobbak közé majdnem odaférő Luke Dougan. Az aranyért való versenyt szeptembertől újult erővel kezdik, mivel tavaly nem sikerült befutniuk. Hogy miért? A hajtás után kiderül.
Valóban, a Nimble Jacks, azaz a „fürge nyuszik” lettek a bajnokok a 2010-es szezonban, köszönhetően a weboldalukon is hirdetett gyorsaságuknak, és az olyan jól teljesítő játékosoknak, mint a kapuba lőtt gólok és a Flex Zone-ból dobott gólok élcsoportjába is bekerülő Ryan Coyne, a második legtöbb gólpasszt elérő Matt Kump, vagy a kiemelkedően teljesítő Kennedy testvérpár, Scott és Sean. Minden meccsüket megnyerve, egy alkalommal pedig 145 pontot elérve a magukat a „fajok prototípusaként" hirdető karmazsinszín mezes csapat a következő szezont is ugyanott szeretné befejezni. A liga talán legjobb wedge back-kvartettjével és a meccsenként 100 feletti pontszerzés fenntartásával nem lehetetlen, de azért a többi csapat arra készül, hogy szó se lehessen címvédésről. Megakadályozhatja az újrázást például az Urban Legends csapata. Szimpatikus módon a bemutatkozásuk rímbe szedett, egyedüliként a mezőnyben, habár inkább a rap juthat róla eszünkbe. Ezt a logó, a poszter és az egész banda stílusa csak megerősíti. A város éjszakai vagányai fekete-sötétlila-fényes narancssárga mezükben inkább a védekezésre koncentráltak, ami meglátszik, tekintve, hogy a bajnokkal holtversenyben a legkevesebb pontot szerezték ellenük. A hullámzó teljesítmény viszont oda vezetett, hogy Kyle Miller második helye egyedül árválkodik a statisztikák közt (konkrétan a Cross Zone-ból szerzett pontok listáján), így hiába hasznos a védekezésben és a támadásban is Kevin Glover és Greg Ermold, a támadásban muszáj lesz javulnia a csapatnak, ha méltóak akarnak lenni a Legendák névhez.
Utolsóként a Work Horses csapata maradt, ezenkívül az oldalon lesz szó a REC League-ról is. A Lovak számára nincs "túl nagy" munka, sem túl hosszú pálya. Erényeik a megalkuvást nem ismerő kitartás, és a csapatmunka. A piros mezbe barna, fehér és fekete motívumokat is beleillesztő gárda mindössze 3 meccset vesztett el az idény során, ennek ellenére a gólkülönbséget épphogy sikerült csak pozitívra kihozni. Neves játékosok terén sem állnak túl jól, legtöbbjük a lábbal való gólszerzésben jeleskedett, Matt Urglavitch annyira, hogy megszerezte a második helyet ilyen téren, és a Jeff Yetter is ilyen tudást csillogtat meg a róla szóló videóban. A Captain’s Cup elődöntőjéig jutottak, tehát elképzelhető, hogy a következő idényben komolyan kell számolni velük, főleg ha Jacob Good tartja a meccsenkénti átlagát. A Liga tehát egyelőre ebből a nyolc csapatból áll, de természetesen bővülni fog. A bejutásra esélyes csapatok közül a Kronum.com-on regisztrált rajongók választhatják ki azt a szerencsés együttest vagy együtteseket, akik az új idényt már az első ligában kezdik. Ugyan a honlapon nincs pontosan meghatározva, hogy ez hány csapatot is jelent, de egy már biztosnak látszik, és ez az Evergreens: a zöld színű csapat neve (és logója) mellett 100% áll, így hamarosan ők is bemutatkozhatnak a "nagyok" közt. A Taboos és a Loose Cannons is jól áll a szavazásban, de elszánt rajongók a másik négy csapattal is kezdhetnek valami merészet. Szép lassan tehát alakulgat a bajnokság rendszere, érdemes figyelemmel kísérni.
A Liga bővítésén kívül persze máshol is van lehetőség játszani. 2011 májusában elindult a K-REC League nevű torna első szezonja, ahol két élvonalbeli csapat, a Throwbacks és a Jet Sets mellett 14 új banda méri össze erejét. A helyszín a Maplezone Sports and Fitness Center, ami Philadelphia Garnet Valley nevű külvárosának területén helyezkedik el. Itt egy műfüves beltéri pálya várja a 16.életévüket betöltött érdeklődőket. Hogy kiszűrjék a potenciális közösségromboló hatású hülyéskedőket és veszélyforrásokat, azt a rendszert vezették be, hogy a regisztrációhoz ajánlás kell egy élvonalbeli csapattól vagy csapatkapitánytól. A második szakaszra, amely júliusban és augusztusban fog zajlani, van még lehetőség jelentkezni 75$/fő ellenében, és terveznek egy harmadikat is, szeptember-október környékén. Érdekesség, hogy ezek a meccsek az új fejlesztésű 50 yardos pályán játszanak, amely sokkal pörgősebb és gyorsabb játékot biztosít, viszont a fizikai érintkezésnek is nagyobb teret ad. A játék már a keleti part után nyugatit is kezdi meghódítani. Kyle McGrath videójából kiderül, hogy a San Diego-i Kronum-őrültek létrehoztak ott is egy ligát. A Night Owls sztárja el is látogatott hozzájuk felmérni a terepet, interjút készíteni a kezdeményezőkkel és a fiatalokkal is, az elkészült klip a Kronum weblapján tekinthető meg. Hogy Európába mikor jut el a sport, nem tudni, de ahogy terjed, egyre többen és egyre hangosabban követelik, Franciaországtól Olaszországig. Itthon csak remélni tudom, hogy elterjed, és egyszer megrendezésre kerül az első hazai Kronum meccs.
A már sokszor emlegetett weboldalon a statisztikák az egyik legrészletesebben megcsinált menüpont. A csapatok és játékosok külön statisztikáin kívül összehasonlításra is van lehetőség, akár 5 együttes vagy épp az 5 kedvenc játékosuk egymáshoz viszonyított eredményeit is megtekinthetjük. A "League Standings" almenüpont alatt egy érdekesen kivitelezett eredménymutatót találunk, ami a bajnokság, és a Captain's Cup során lejátszott mérkőzések végeredményét és részletes statisztikáit is mutatja, akármelyik csapat szemszögéből megvizsgálhatóvá téve. A legizgalmasabb almenü viszont talán a "League Leaders", ahol a legjobb 20 játékost láthatjuk többféle rendezés alapján: összesített pontok, gólszerzés helye (kapu/gyűrű, illetve a zóna, ahonnan szerezte a gólt), gólszerzés módja (dobás/rúgás), illetve a legtöbb gólpasszt adó és a legtöbb mentést bemutató játékosokat is meg lehet tekinteni. Ha átböngésszük a statisztikákat, találkozhatunk pár ismerős arccal, akikről már a csapatok bemutatásánál volt szó, ilyen például Jeff Regensburg, aki az összes lista első 3 helyezettjei között 6-szor fordul elő, ebből 4-szer az első helyen. A gyűrűn át gólszerzés "királya" Chris von Tanhausen lett (nem is csoda), a Cross Zone-ból Jay Klein talált be a legtöbb pontnyi értékben, de olyan eddig nem említett játékosok is felbukkannak a dobogókon, mint a Jet Sets-es Vinny Greco, vagy a Throwbacks wedge back-je, Chris Krudener. [...]
[...] Folytatva a listák böngészését, észrevehető, hogy Jeff-et szorosan követi a Morningstars játékosa, Phil Cavalcante. A duójukat Kyle McGrath egészíti ki trióvá, így ők hárman a leghíresebbek a játék történetében eddig. Az elit játékosok közé sorolnám még a három listán is is élen végző Nick De Lucát, a Night Owls-ból Klein-t, akit göndör frizurájáról könnyű volt felismerni, továbbá a bajnok Nimble Jacks legjobb gólszerzőjét, Ryan Coyne-t, de nem maradhat ki a két legjobb Throwbacks-játékos sem: az assziszt-táblázatot vezető Joe Ferrigno, és a legjobb wedge back Steve Botta személyében. A top játékosok ismertetése után kicsit essen szó a sport alapítójáról is: Bill Gibson, a játék feltalálója, 2006-ban kezdett el ötletelni egy játékról az Egyesült Államok területén, azon belül is Pennsylvania állam Newtown Square kerületében. Gibson, aki egyébként egy szoftvergyártó cég tulajdonosa, azt az elvet vallotta, hogy a zenéhez hasonlóan a sportnak is tovább kell fejlődnie, azaz ahogy nem hallgatjuk azt a zenét, amit a nagyszüleink hallgattak, ugyanúgy ne játsszuk azokat a sportokat sem, amiket a nagyszüleink. A zenében is a már létező stílusok keveredése alakít ki újakat, mért ne lehetne ezt az elvet a sportba is átvinni? És így született meg a Kronum, amelynek a legeslegelső meccsét 2006-ban játszották a már említett Newtown Square kerületbe tartozó Villanova városában, viszont a feltalálás éve hivatalosan 2008-ra van datálva.
Linkek: Kronum a YouTube-on --==<>==-- Hogy kell játszani?
KRONUM - Change the game (bemutató) Fejlesztette: © Németh Zoltán 2/14.a, Jedlik Ányos Gépipari és Informatikai Középiskola A fejlesztés időtartama: 2011.06.16.-06.23. Fejlesztői környezet: HTML, CSS, JavaScript, jQuery Használt programok: -Notepad++ -Paint -ACDSee -Mirosoft Office Picture Manager -PhotoImpression -Mozilla Firefox Köszönettel tartozom konzulensemnek, Kelemen Andrásnak a segítségért, a másik szakdolgozatom konzulensének, Kottra Richárdnak a jQuery beajánlásáért, és Tukora Dávidnak, akinél először láttam meg a Kronum-ot. FIGYELEM! A sportról és csapatokról szóló információk 2011 júniusi adatokat tartalmaznak!
KRONUM - Change the game
Webtárhely - Domain regisztráció - VPS bérlés - Szerver elhelyezés